”De är väldigt nyfikna och motiverade”
Fredrik Krekula
Development Manager
Sherpas
TechSverige har lanserat ett initiativ med målet att få fler arbetsgivare att erbjuda så kallade LIA-praktikplatser till studerande från it-utbildningar inom yrkeshögskolan. Initiativet syftar till att stärka kompetensförsörjningen och förbättra matchningen mellan utbildning och arbetsmarknad. Fredrik Krekula, Development Manager på Sherpas, har bra erfarenhet av studenter från YH-utbildningar.
Vad har varit det största mervärdet för er som företag med att ta emot LIA-studenter?
– Det är kanske att vi får en möjlighet att kunna utvärdera en potentiell framtida medarbetare på ett grundligare sätt, samtidigt har vi även haft nytta av det arbete som studenterna har producerat i de projekt som de deltagit i. En annan bra sak är att våra medarbetare tyckt att det är positivt och givande med studenternas nya bidragande och perspektiv på vårt arbete och arbetsplatsen.
På vilket sätt har LIA-studenter varit en del av verksamheten under praktiken?
– De har integrerats i något av våra agila utvecklingsteam och fått vara en del av vårt skarpa utvecklingsarbete i både interna projekt och även kundprojekt. De har alltså i möjligaste mån arbetat precis som en systemutvecklare som redan är anställd hos oss.
Har ni kunnat anpassa eller påverka utbildningarnas innehåll genom samarbetet med YH?
– Vi har varit delaktiga i att utvärdera och även haft möjlighet att påverka främst YH-utbildningar som planeras framöver i närområdet.
Finns det något annat ni vill lyfta kring YH och samarbetet med ert företag?
– Vi har bra erfarenhet av de studenter vi haft från YH-utbildningar. De är väldigt nyfikna och motiverade med ett driv efter att få arbeta i den inriktning de studerar. Och det är såklart tacksamt för oss att ha möjlighet att påverka inriktning på eventuella utbildningar så att de passar bättre både för studenterna och de företag som de förhoppningsvis ska arbeta på efter avslutad utbildning.